Boleň dravý
Výskyt : Jeho domovom sú stredné a dolné časti riek, údolné a horské nádrže. Vyskytuje sa vo väčších riekach a priehradách. Zdržiava sa vo voľnej vode výhradne v tokoch hľadá hlbšie miesta, prúdove tiene. U boleňa je charakteristické tvoriť húfy a dokonca väčšie jedince približne vo veľkosti 50 - 70 cm je možné spozorovať vo väčších skupinách a čo sa týka tích najväčších jedincov, tie žijú samotársky, osamelo. V chladnejších ročných obdobiach sa bolene utiahnú na dná, kde sú omnoho menej nápadní a veľmi ťažké je pre rybárov ich uloviť.
Ochrana : Boleň dravý je chráneny od 15. marca do 31. mája.
Potrava : Boleň je druh ryby, ktorá preferuje presúvanie sa vo vodnom stĺpci, pri love korisť vyhľadá a potom ju následne prenasleduje. U Boleňov je veľkým plusom ich rýchlosť a dokážu prejsť i veľké vzdialenosti. Jeho mäso často vykazuje najvyššie možné množstvo škodlivín zo všetkých naších rýb. Nie sú to síce alarmujúce hodnoty, ale je to dôsledkom toho, že spotrebuvá veľké množstvo energie a samozrejme aj potravy. Bolene kvôli ich pohyblivosti dokážu efektívnejšie loviť v miestach a zároveň tým potláča premnožené ryby. Jeho potrava sa mení počas jeho života, či už od bezobratlovcov alebo planktónu. V jeho jedálničku prevládajú drobné rybky, vodné organizmy, suchozemský hmyz a ako takmer všetky kaprovité ryby uchováva si svoju všežravosť, čiže požiera i vodné rastlinstvo.
Rozmnožovanie : Boleň dravý sa stáva pohlavne dospelým vo veku 3 - 5 rokov. Jeho neres prebieha v Apríli - Máji. V chladnejších podmienkách sa toto rozmnožovanie môže presunúť dokonca až na jún. Jeho neresoviskom sú plytké prúdy so skalnatým dnom. U boleňov je pozorované, že z priehrad obvykle migrujú kvôli nereseniu do prítokov. Na vytieranie mu vyhovujú stojaté vody s piesočnatým dnom, kde sa nachádzajú rôzne konáre, prevysi stromov. Ikernačky vzhľadom od veľkosti mávajú približne 50 000 - 500 000 ikier.
Popis : Telo Boleňa je pretiahnuté a mierne ploché. Jeho telo je torpédovitého tvaru. Jeho plutvy sú tmavo až ostro zašpicatené, análna a chrbtová plutva sú akoby mierne vykrojené. Jeho hlavu charakterizujú veľké ústa, na ktorých dolná čeľusť je zakončená zapadajúcim hrboľom do hornej čeľuste. Dolná čeľusť je o niečo dlhšia než horná. Jeho sfarbenie na bokoch je do strieborna a jeho chrbát je sfarbený do kovovo - šedomodra. Má pažerakové zuby za posledným žiabrovým oblúkom. Jeho zrak je vynikajúci a preto z neho robí veľmi ostražitú a opatrnú rybu, ktorú nieje jednoduché uloviť.
čeľad - kaprovité
druh - všežravec, dravec
Lovná miera - 40 cm
Priemerná veľkosť | 40 - 80 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | 90 cm |
Rekodná veľkosť u nás | 100 cm |
Priemerná hmotnosť | 0,8 - 3 kg |
Latinský názov : Aspius aspius