Jeseter malý
Výskyt : Jeseterovité ryby sú v nie veľkom počte druhov významne rozšírené vo vodách severnej pologule. Vyskytujú sa vo veľkých riekach do ktorých tiahnú na neresoviská. Dnes je rada druhov ohrozená, či už znečistením tokov alebo veľkým množstvom predátorov. Preto ich počet klesol na zlomok ich pôvodných stavov. Väčšie jedince už na začiatku 20. storočia boli vzácnosťou. Dnes sa u nás chová niekoľko druhov jeseterovitých rýb v akvakultúre, či už sú to jazerá, umelé chovy alebo bazény. Avšak medzi spolunažívanie s kaprovitými rybami sa najlepšie podujal kríženec, ktorý ojedinele unikol aj do voľných vôd. Ide o jesetera malého, ktorý je pomerne rozšíreným druhom vyskytujúcim sa v riekach ústiacich do Čierného, Ázovského a Kaspického mora. V malom počte sa vyskytuje i v Dunaji. Niekedy sa stretávame aj s náhodnými úlovkami po celom našom území, do ktorých unikol z chovov alebo bol nasadený, avšak vo väčšine tíchto uloveních Jeseterov sú Jesetery iních druhov. Najbežnejšie ide o Jesetera Sibírského, ktorý vďaka svojej veľkosti a pomerne ľahkému chovu je najbežnejším na Slovensku. Jeseter malý potrebuje väčšie výraznejšie prúdiace rieky tečúce v nížinách, ideálne sú pre Jesetera rieky akou je Dunaj. Väčšinou obýva dná, no za potravou vyráža k brehom a v priebehu súmraku môže dochádzať, že sa jeseter nachádza i v rôznych hĺbkach, niekedy ho možno spozorovať ako vyskakuje nad hladinu.
Ochrana : Jeseter malý je chránený od 15. Marca do 31. Júna.
Potrava : Jeho potravou sú väčšinou mäkkýše, larvy, bezobratlovci, kôrovce a v niektorích prípadov aj drobné rybky. Za potravou vyráža hlavne k brehom, kde sa nachádza väčšie množstvo potravy narozdiel od iních časti rieky, no zvykne loviť aj prirodzene vo vodnom stĺpci.
Rozmnožovanie : Pohlavnú dospelosť samca môžme zaradiť medzi 3 - 5 rok života, u samíc je to o niečo dlhšie, najčastejšie 4 - 7 rok, obvykle po prekročení veľkosti 40 cm. Keď sa blíži čas neresu Jesetery sa združujú do početnejších húfov, v ktorých môže byť niekoľko stoviek kusov. Pri Jeseteroch je samozrejmosťou, že tiahnú proti prúdu, pričom využívajú počas jarného obdobia topenie snehu, kedy dochádza k zvýšeniu hladiny tokov, vďaka ktorým prenikajú pomerne vysoko a možno i niekoľko stoviek kilometrov hore riekou. Neres prebieha v prúde so štrkovitým dnom. Mladšie samice a samce sa rozmnožujú každoročne, avšak staršie jedince každé 2 - 3 roky. Počas života samice sa zdá, že počet výterov nie je príliš vysoký. Množstvo ikier je bežne 15 000 - 45 000. Neobvykle môže vzrásť počet až na 100 000 ikier. U starších samíc klesá ich počet ikier.
Popis : Hlava Jesetera máleho vybieha do špicatého rybca. Ústa sa nachádzajú na spodnej časti hlavy a majú trubicovitý tvar. Na ústach sú štyri fúzy visiace nadol. Takmer celé telo je bez šupín. Na násadci chvostovej plutvy a jej hornom laloku sú kosoštvorcové šupiny primitívneho typu. Horný lalok chvostovej plutvy je o veľa dlhší než spodný a na prvý pohľad je chvostová plutva svojím tvarom pripomínajúca chvostovú plutvu žraloka. Povrch tela je obvykle holý s piatimi radmi kostenných štítkov. Ich tvar sa líši od jednotlivých druhov. Jeho sfarbenie je obvykle do žltosiva, zelenkasta alebo do hneda.
čeľad - jeseterovité
druh - všežravec
Lovná miera - 45 cm
Priemerná veľkosť | 45 - 60 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | 80 cm |
Rekordné veľkosti v zahraničí | 125 cm |
Priemerná hmotnosť | 0,5 - 1,5 kg |
Latinský názov - Acipenser ruthenus