Lieň sliznatý

02.08.2014 21:52

Výskyt : Lieň sliznatý sa vyskytuje v mierne tečúcich a stojatých vodách takmer na celom územi Slovenska, väčšinou v nížinach. Pre svoje prežitie uprednostňuje zarastené plytké vody s pomerne veľkým obsahom kyslíka. Väčšinou obýva údolné nádrže, v ktorích je veľké množstvo vodných porastov. Bežne je chovateľskou rybou vo väčších i menších rybníkoch s plytšiou vodou. Počas zimného obdobia prežíva pod hrubím ľadom, podobne ako kapor, zahrabaný v bahne v najhĺbšej časti tône. Identické správanie prejavuje aj počas letních horúčav, takisto sa zahrabáva do bahna. Jedná sa o teritoriálnu rybu obývajúcu dno. Maskovanie Lieňa sliznatého spočíva v jeho plynulom pohybe a sfarbení, ktoré perfektne splýva s prostredím. Jeho častým predátorom býva Štuka, ktorej takisto vynikajúco prospievajú zarastené plytké vody. V prudkých rastlinných porastoch dokáže byť Lieň tak nenápadný, že ho dravce vo väčšine prípadov ignorujú.

Ochrana : Lieň sliznatý je chránený od 15. Marca do 31. Mája.

Potrava : Obľúbenou potravou Lieňa na riekách sú v prvom rade dážďovky a larvy vodného hmyzu. Veľmi radi lovia medzi rastlinami vodné pĺže, larvy pakomárov a rôznych bezobratlovcov. Jeho dôležitou súčasťou potravy je i hrubší planktón. Väčšie kusy doplňujú svoju potravu i rastlinnou zložkou. Veľmi vynikajúco sa loví na dážďovky, ktoré bezprostredne upútajú jeho pozornosť.

Rozmnožovanie : Pohlavnú dospelosť dosiahnú obe pohlavia obvykle v 3. alebo 4. roku života. Výter je dávkovaný v 2 - 3 dávkach. K výteru môže dôjsť aj v Máji, ale je možné, že sa predĺžuje vzhľadom k nepriaznivým podmienkam až do Augusta. Neres prebieha pri teplote vody, ktorá prekračuje 18 stupňov celzia. Pri samotnom neresení sa Liene zoskupujú do húfov, v ktorých sa vyčleňujú malé skupinky, ktoré tvoria 2 - 3 ryby. Neres prebieha spoločne na vodnom rastlinstve. Počet ikier ako u väčšiny kaprovitých rýb sa pohybuje okolo desiatok až stoviek tisícov. I keď Lieň nie je našou pôvodnou rybou, jeho populácia v našich vodách nie je príliš veľka. Možnou príčinou môže byť hromadné vysádzanie kapra a taktiež môže tento stav zapríčinovať veľký rybársky nátlak, preto by bolo vhodné zamerať sa na tento druh, ktorý dodáva krásu našim vodám.

Popis : Jeho telo je pokryté veľmi drobnými šupinami. Ako všetky kaprovité ryby má Lieň 7 v jeho prípade zaobleních plutiev a pažerákové zuby. Boky tela Lieňa sú sfarbené do zelena. Jeho typickým znakom je červenavá dúhovka oka. Sfarbenie brucha a bokov prechádza do svetlo žltej farby.

čeľad - kaprovité

druh - všežravec

Lovná miera - 25 cm

 

Priemerná veľkosť 25 - 35 cm
Obykle maximálna veľkosť 50 cm
Rekordná veľkosť v zahraničí 80 cm
Priemerná hmotnosť 0,2 - 0,8 kg

 

Latinsky názov - Tinca tinca

Vyhľadávanie

Kontakt

Rybarcime.com - Rybárstvo