Nosáľ sťahovavý
Výskyt : Nosáľ sťahovavý je pôdovným druhom na našom územi, ktorý je jeden z najčastejších druhov rýb v mrenových a pleskáčových pásmach. Môže sa vyskytovať aj v údolných nádržiach.. U nás obýva väčšinu našich riek, avšak v dnešnej dobe nie je dostatok revírov, kde by sme mohli Nosáľa sťahovavého hľadať. Z toho dôvodu veľa rybárov ani nemá zmienku ako môže táto ryba vypadať, ale ak niekto o nej počul, často si ju zamieňa s Podustvou. Jeho výskyt v naších vodách nie je príliš hojný, i keď stále existujú revíry, v ktorích môžme tento druh nájsť. Snaží sa vyhľadávať hlbšie úseky vôd s menej intenzívnym prúdením. Žije v húfoch na dne tokov. Zaujímavosťou u Nosáľa je, že v niektorích oblastiach jeho výskytu sa prispôsobil k životu v ústi riek do mora.
Ochrana : Nosáľ sťahovavý je chráneny od 15. Marca do 31. Mája.
Potrava : Jeho vyvinuté postavenie úst mu umožňuje hľadať potravu na dne. Potravou nosáľa sú drobné organizmy, počas letného obdobia si potrpí i na vysoký podiel rastinnej potravy, či už sú to riasy alebo vyššie rastliny.
Rozmnožovanie : Samce pohlavne dospievajú v 2 - 3 roku života, pričom samice o rok neskôr. Neresoviská sa vyskytujú v plytkých prúdoch so štrkovitým alebo skalnatým dnom. Pred neresom zvyknú očistiť dno od rôznych usadenín. Po výtere ikry unáša prúd z dôvodu, že sú lepivé a zachytávajú sa často na kameňoch. Výter môže prebiehať väčšinou v troch dávkach s odstupom 2 - 4 týždne, pričom väčšia časť ikier je už vytretá v prvej dávke. S priberajúcim vekom samíc klesá početnosť dávok, staršie jedince sa neresia v jedinej dávke a ryby staršie 10 a viac rokov sa výteru nezúčastňujú. Samice obvykle kladú 10 000 - 100 000 ikier, hodnoty môžu byť aj vyššie, značnú rolu zohráva ich veľkosť. V našom ekosystéme Nosáľ plnil dôležitú úlohu, dnes sa jeho význam posunul len okrajovo ako cenná ryba pre športový rybolov. Dopĺňať stavy tochto druhu žiaľ ovplyvňuje do istej miery znečistenie a kaprový spôsob osadzovania revírov.
Popis : Má veľmi podobné spodné ústa s Pleskáčom. Jeho všetky plutvy sú relatívne tmavé, jeho análna plutva je dlhšia. Telo Nosáľa je pretiahnuté, stredne vysoké s častým sfarbením do žlta na spodku tela obvykle počas jari. Sfarbenie je väčšinou do strieborna s tmavším chrbtom. Jeho najväčšiou charakteristikou, vyplývajúcou z názvu je jeho rýpec. Počas neresenia sa jeho telo značne mení vzhľadovo, jeho časť tela tmavne až do modro čierného odtieňa a spodnú časť má až žiarivo oranžovú. Počas tochto obdobia je jeho vzhľad podobný s Ploticou.
čeľad - kaprovité
druh - všežravec
Lovná miera - 25 cm
Priemerná veľkosť | 20 - 45 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | 50 cm |
Rekordná veľkosť | 60 cm |
Priemerná hmotnosť | 0,2 - 0,6 kg |
Latinský názov - Vimba vimba