Ostriež zelenkavý

26.07.2014 13:48

 

Výskyt : Je rozšírenou rybou celého severného mierného pásma. Jeho domovom je Európa, časť Ázie a Severná Amerika. Žije takmer vo všetkých typoch vôd, s výnimkou pstruhových potokov a teplejších prehriatých tôňach s nedostatkom kyslíka. Veľmi sa mu darí v hlbších horských nádržiach s rozdelenými brehmi, kde je schopný dorastať do maximálnych rozmerov. Na Slovensku je považovaný ako široko rozšírený druh. Jeho úkrytom sú všetky stojaté i tečúce vody mimo rýdzo pstruhových úsekov a veľmi zbahnenných tôni.

Ochrana : Ochrana pre tento druh nie je stanovená.

Potrava : Ostriež zelenkavý sa živí prevažne živočíšnou potravou, v tejto skupine sú zahrnuté plaktónne organizmy, ktorými sa živia zväčša mladšie jedince. Ďalej sú to larvy vodného hmyzu, kôrovce, červy, malé rybky vo veľkosti 10 - 15 cm, ikry ostatních druhov rýb, v horských nádržiach sú bežnou potravou ostrieža raky. Pri ostriežovi sa prejavuje kanibalizmus, teda požieranie svojho druhu. A takisto sa živí aj žabami vo všetkých menších vývojových štádiach.

Rozmnožovanie : Ostrieže dospievajú na našom území približne v 2 - 5 roku života. U samíc je to o rok neskôr než u samcov. Rozmnožovanie(neres) prebieha v Apríli alebo v Máji a to v jedinej dávke. Neresoviskom sa stávajú padnuté konáre väčších rozmerov alebo vodné kamenité brehy. Ikry často kadú i na vodné rastlinstvo. Samica kladie ikry zaujímavým spôsobom. Nejako ich namotáva na kamene alebo na vegetáciu. Keď sú ikry nakladené, samica ich ešte niekoľko hodín ochraňuje. Väčšina tíchto ikier je kladená v hĺbke do jedného metra v dlhších pásoch, ktoré nemožno prehliadnuť voľným okom. Pás je široký pribižne 5 - 10 cm a dlhý 1,5 m. Obvykle patrí samici dlhej cca 30 - 40 cm. Pásy menších samičiek vyzerajú na pohľad ako uviazané stužky, z toho dôvodu, že ikry sú spojené v jeden celok. Samičí pohlavný orgán nie je párovy, pretože ikry sú uložené v nejakom vačku, čo môžme vidieť pri opracovávaní ryby(kuchanie). Množstvo ikier sa pohybuje okolo 1000 - 15 000. Pri väčších jedincoch môže byť tento počet i vyšší, avšak záleži to ako aj u väčšine iných rýb, od veľkosti ikernačky. Ostriež zohráva významnú rolu pri regulovaní iných druhov rýb, či už v údolnych vodných nádržiach alebo v iných, čo je dokázané pozorovaním.

Zaujímavosť : Ostriež má sklony k nadmernému premnožovaniu.

Popis : Jeho telo je vysoké, hoci je dravec, s tmavými pruhmi po bokoch. Jeho análna, chvostová a brušné plutvy sú sfarbené do červena. Na jeho chrbte sú dve chrbtové plutvy, prvá je s tŕňmi. Jeho telo pokrývajú drobné drsné šupiny. Hlava je s priestrannými ústami v ktorej oči vytvárajú svojmu majiteľovi česť. Sú veľké, ostriež sa ich snaží využívať ako svoj najdôležitejší zdroj informácií vo svojom okolí a hlavne pri love. Jeho sfarbenie je zelenkavé, i keď môže byť do žlta. Od bieleho brucha k chrbtu tmavne. Na tele ostrieža sa nachádza 5 - 9 tmavých pruhov, ktoré vynikajúco priliehajú prostrediu pri ukrývaní.

čeľad - ostriežovité

druh - dravec

Lovná miera - nestanovená

 

Priemerná veľkosť 15 - 30 cm
Obvykle maximálna veľkosť 50 cm
Rekordná veľkosť u nás 60 cm
Priemerná hmotnosť 0,1 - 0,5 kg

 

Latinský názov : Perca fluviatilis

Vyhľadávanie

Kontakt

Rybarcime.com - Rybárstvo