Pleskáč vysoký
Výskyt : Tento druh ryby je na Slovensku jedným z pôvodných druhov a prakticky dnes je rozšírený takmer v celej Európe. Pleskáč vysoký sa vyskytuje skoro vo všetkých riekach mrenového a pleskáčového pásma, v stojatých vodách, riečných ramenách a v údolných nádržiach. Ideálne sú pre neho teplé rozsiahle vody s väčším množstvom potravy. Vyhovujú mu mierne prúdiace alebo stojaté vody s mäkkým bahnitým dnom, v ktorom si podobne ako aj kapre hľadajú veľkú časť potravy.
Ochrana : Pleskáč vysoký je chráneny od 15. Marca do 31. Mája.
Potrava : Na väčších riekach alebo údolných nádržiach sa Pleskáče cez deň zdržiavajú ďalej od brehu, v hĺbkach. Narozdiel v noci plávajú do plytkých častí riek kvôli potrave. Jeho bežnou potravou sa stávajú drobné živočíchy, ukryté v bahnitých nánosoch, v ktorých sa najčastejšie vyskytujú patentky, pričom sú ich prvotriednou potravou. Takisto zbierajú i ostatky odumretých organizmov(detrit). Počas teplých letných období môže tvoriť ich jedálny lístok planktón.
Rozmnožovanie : Neres začína prebiehať na jar, avšak najintenzívnejšie v Máji alebo v Júni. Môže nastať aj prípad, keď sa neresia jednorazovo. Inak sa Pleskáče rozmnožujú až v 2 - 3 dávkach. V priebehu trenia je možné spozorovať u samcov treciu vyrážku, ktorá sa vytvára približne mesiac pred samotným výterom. Pri neresi sa Pleskáče formujú do početných húfov a niekedy môže dôjsť ku kratším migráciam do prítokovích oblastí. Veľkým javom u Pleskáčov je množenie rýb podľa veľkosti, najväčšie kusy sa trú ako prvé a až po nich sa do výteru zapájajú menšie jedince. Ich neresoviskom sú často zarastené plytčiny z dôvodu, že Pleskáč je druhom, ktorý ukladá svoje ikry na vodné rastlinstvo alebo na korene stromov(väčšinou vŕb). Trenie prebieha väčšinou v nočných hodinách. Spoločne s Pleskáčmi sa vytierajú aj iné druhy rýb, preto najviac dochádza ku kríženiu druhov. Väčšinou sa kríži s Ploticou alebo s Pleskáčom zelenkastým, čo je v celku bežné. Pleskáč vysoký pohlavne dospieva vo veku 2 - 11 rokov, v priemere v 4. roku života. Samica Pleskáča môže naklásť 30 000 až 350 000 ikier, i keď v priemere sa uvádza okolo 100 000.
Popis : Telo pleskáča je vysoké, ploché, vďaka ktorému dostal prezývku lopata. Sfarbenie závisi od jeho rastu, mladé jedince sú svetlejšiej farby, priberaním veku sa postupne stávajú tmavšími do šedožltého až bronzového odtieňa. Jeho plutvy sú dlhé, do špica a tmavo sfarbené. V chvostovej plutve je dolný výbežok obvykle väčší a špicatejší než horný. Análna plutva je dlhá. Jeho ústa sú vysunuté v spodnej časti, ktoré môže ryba vynikajúco vysúvať pri hľadaní potravy v bahne.
čeľad - kaprovité
druh - všežravec
Lovná miera - 30 cm
Priemerná veľkosť | 30 - 50 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | 65 cm |
Rekordná veľkosť u nás | 80 cm |
Priemerná hmotnosť | 0,3 - 1 kg |
Latinský názov - Abramis brama