Pstruh potočný

16.07.2014 20:31

Výskyt : vo všetkých  prúdiacich a bohatých na kyslík horských a podhorských tokoch a riekach Slovenska. Vyskytuje sa obvykle pod skalami, podmýtimi brehmi, v dutinách(koreňov).Pre svoje prežitie potrebuje čistú vodu. Pokiaľ vyhovujú požadovaným podmienkam môžu sa vyskytovať v priehradách, jazerách, plesách(Liptovská Mara, Oravská priehrada) ...

Môžeme ho nájsť napríklad : Čierny Váh, Biely Váh, Dudváh, Belá, Teplička, horná časť Turca, Vríca, oblasť horného Ponitria, Poprad, Dunajec, prítoky Hnilca a krátky úsek Laborca ...

Ochrana : Pstruh potočný je chráneny od 1. Septembra do 15. Apríla.

Potrava : Pstruh potočný je aktívny dravec, ktorý príjma potravu prakticky celý deň. Živí sa prevažne širokým sortimentom potravy. Medzi jeho bežnú potravu patria rôzne druhy larvy(vodného i suchozemského hmyzu),lietajúci hmyz,červy,pijavice,článkonožce. Väčšie jedince upriamujú svoju pozornosť hlavne na malé rybky.

Rozmnožovanie : Jediná ryba našich vôd, ktorá sa neresí v jeseni - októbri až v decembri. Pri hľadaní miesta na neres podniká dlhšie trasy.Pstruh potočný je schopný prekonať aj vodopády a väčšie vodné prekážky(hrádze). Neresí sa v plytkých štrkovitých miestach s pomalším prúdom. Pri neresení máva 100 až 1000 ikier. Bruchom sa snaží vytvárať 30-50 centimetrov hlboké jamky do ktorých kladie ikry s ružovožltou farbou 3-5 mm veľké. Plôdik sa vyliahne vo februári, prevažne v Marci.

Popis : Pstruhy majú svalnaté telo, mierne sploštené. Jeho hlava je v klinovitom tvare s rozštiepenými širokými ústami. Zaokruhlené má brušné a chrbtové plutvy,ktoré vyzerajú krátko. Jeho typická plutva je tuková plutvička, Pstruh potočný môže byť v rôznych podobách s krátkym telom alebo so splošteným a niekedy aj pretiahnutým nízkym. Chrbát je sfarbený väčšinou zeleno alebo žltočierno, môžu sa vyskytnuť aj iné farby. Brušná časť býva spravidla svetlejšia s odtieňmi špinavo-bielej až žltej farby.. Na bokoch i na chrbtovej a tukovej plutve sa nachádzajú červené škvrny. Samce mávaju dlhšiu hlavu narozdiel od samíc. U starších jedincov sa vyskytuje hákovité zahnutie dolnej čeluste.

čeľad - lososovité

druh - dravec

Lovná miera : 25cm

Priemerná veľkosť  20 - 45 cm
Rekordný veľkosť  98 cm
Priemerná hmotnosť 0,2 - 0,8 kg

 

Latinsky názov : Salmo trutta morpha fario

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Rybarcime.com - Rybárstvo