Tolstolobik pestrý
Výskyt : Tolstolobik pestrý je rybou, ktorej pôvodným domovom sú rieky v strednej a južnej Číny. Pre chovateľský a športový rybolov bola táto ryba vysadzovaná i v Európe a do iných kútov sveta. Na naše územie bol dopravený v roku 1964. Dnes je používaný ako doplnková ryba v kaprových rybníkoch a samozrejme je i nasádzaný do športových revírov. Vzhľadom na to, že nepatrí medzi naše pôvodné druhy jeho rozmnožovanie neprebieha tak efektívne ako v svojom domácom prostredí. Preto je často vysádený z umelých odchovov do rozličných rybníkov alebo jazier. Ako teplomilný planktónofágny druh mu vyhovujú rozsiahle stojaté vody, najlepšie v nížinach s vyššiou teplotou vody. Počas letných mesiacov je možné ho spozorovať ako migruje do oblasti prítokov z údolných nádrži.
Ochrana : Tolstolobik pestrý nie je chráneny.
Potrava : Tolstolobik pestrý je prispôsobený na konzumáciu hrubšieho planktónu. Jeho filtračný aparát nie je tak jemný, ako u Tolstolobika bieleho a tak zachytáva väčšie časti. Na prvom mieste v jeho jedálnom lístku prevažuje živočíšný planktón a pri jeho nedostatku konzumuje aj rastlinné zložky potravy. Tolstolobik niekedy zvykne požierať i detrit.
Rozmnožovanie : Tolstolobik pestrý patrí medzi veľmi rýchlo rastúci druh ryby, ktorej rast je do istej miery ovplyvňovaný od teploty vody a jeho množstvom prijatej potravy. Je možné, že 3-ročná ryba odchovaná u nás môže vážiť 0,7 - 3,5 kg. Čo sa týka tropických vôd majú 4-ročné ryby hmotnosť až 4 - 6 kg. V 9. roku života môžu prekročiť hmotnosť až 30 kg. Dospelosť dosahujú medzi 3 - 8 rokom života, obvykle pri dĺžke 70 cm. Vzhľadom na podmienky u nás sú tieto hodnoty vyššie. Neres prebieha pri teplote 20 - 25 stupňov celzia v prúdiacej vode pri dne. Dôjsť k neresu môže až 3-krát do roka, všetko však závisi na podmienkach v ktorých žije, pričom u nás nebol zaznamenaný žiadny prirodzený výter tohto druhu.. Samička je schopná naklásť približne 1,5 milióna ikier. Vzhľadom k jeho výžive je ho pomerne náročné uloviť.
Popis : Tolstolobika je pomerne ľahko spoznať podľa jeho neforemnej hlavy s nízko umiestnenými očami a veľkými vrchnými ústami. Sfarbenie u starších jedincov je obvykle tmavé, škvrnité na bokoch doplnené tmavými plutvami. Ďaľším typickým znakom je ostrý kýl nachádzajúci sa na bruchu medzi brušnými plutvami a análnou plutvou. Jeho koža je veľmi krehká a pri športovom rybolove je veľmi často porušovaná, preto je vhodné s ním zaobchádzať opatrnejšie..
čeľad - kaprovité
druh - Jeho potravou je výlučne iba plantkón.
Lovná miera - 45 cm
Priemerná veľkosť | 50 - 90 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | 120 cm |
Rekordná veľkosť | 130 cm |
Priemerná hmotnosť | 3 - 10 kg |
Latinský názov - Hypophthalmichthys noblilis