Zubáč veľkoustý
Výskyt : Pôvodný výskyt Zubáča veľkoustého je Východna Európa a južná škandinávia. Na mnohých naších revíroch nie je pôvodný, ale vďaka svojej konzumnej a športovej hodnote je sústavne vysadzovaný. Prvé zmienky o zubáčovi na našom územi boli zaznamenané v 17. sotročí v rieke Dunaj. Neskôr sa stal dominantou novo vybudovaných priehradných nádrži. Touto rybou nepohrdnú ani krajiny ako je Nemecko, Francúzsko, Španielsko, dokonca i USA. K jeho životným podmienkám mu najmä vyhovuje stojaté i tečúce vody na našom územi, hlavne v nížšie položených miestách. Najbežnejšie sa sním stretávame vo veľkých nádržiach, kde dorastá do rekordných rozmerov. Má pomerne vysoké nároky na kvalitu vody s väčším obsahom kyslíka.
Ochrana : Zubáč veľkoustý je chráneny od 15. marca do 15. júna.
Potrava : Mladé zubáče sa živia obvykle bezobratlovcami a rybím poterom. Dospelý jedinec sa živí hlavne rybami. Za deň je schopný zožrať veľké až niekoľko desiatok rýb menšiej veľkosti. V kapitálnych veľkostiach je schopný loviť aj ryby v dĺžke 20 cm.
Zaujímavosť : U zubáčov sa stretávame so zvláštnosťou, kedy konzumuje len jeden druh potravy a ostatné nevníma.
Rozmnožovanie : U nás na Slovensku Zubáče dospievajú v 3. až 5. roku. Hlavnou podmienkou je dosiahnuť veľkosť. Samce zvyčsjne dospievajú skôr než samice. Neres prebieha v apríli až v júni v plytčinách s piesočnatým dnom. Na mieste neresu sa snaží samec vyčistiť časť dna, kde samica bude klásť ikry. Samec ich stráži až do samotného vyliahnutia. Stráži ich veľmi dôsledne a pri narušení neresoviska napadá okolité plávajúce ryby a dokonca trúfne si aj na človeka. Počet ikier u Zubáča je 400000 - 900000 a u veľkých ikernačiek sa môže počet vyšplhať až na 1 mil.
Popis : Typickým znakom zubáča sú "psie zuby" v tlame. Jeho šupiny nepokrývajú líca ani miesta okolo oči. Má opalizujúce oči, ktoré sú prispôsobené k životu v zlých svetelných podmienkach a obsahujú veľmi odrážavú vrstvu, vďaka ktorej sa zdá akoby vyžarovali svetlo. Má 2 chrbtové plutvy, prvá je ostnatá. Jeho plutvy sú bez výraznejšieho sfarbenia(do šeda).. Jeho Brušné plutvy sú posunuté hneď za úroveň prsných.
čeľad - ostriežovité
druh - dravec
Lovná miera - 50 cm
Priemerná veľkosť | 45 - 70 cm |
Obvykle maximálna veľkosť | do 90 cm |
Rekordná veľkosť u nás | okolo 130 cm |
Priemerná hmotnosť | 0,8 - 3,5 kg |
Latinsky názov - Stizostedion lucioperca